Vermikompost spôsobil revolúciu v pestovaní zeleniny a záhradníctve. Je jedným z najlepších hnojív, ktoré možno použiť pre rastliny. V ekologickom poľnohospodárstve vykazuje najlepšie výsledky spomedzi všetkých ostatných hnojív.  S jeho pomocou ako primárneho hnojiva možno pestovať všetky druhy plodovej, podzemnej a listovej zeleniny, či už v nádobách alebo na vyvýšených záhonoch.

Môže byť zmiešaný so zeminou alebo substrátmi v pomere jeden diel vermikompostu k trom až štyrom dielom pôdy. Je tiež možné vyrobiť rôzne kombinácie ideálnych črepníkových zmesí v závislosti od druhu použitej rastliny. Živiny vo vermikomposte sa pomaly a stabilne sprístupňujú rastlinám, čo je ideálny stav pre rastliny v kvetináčoch.

Okrem toho že je súčasťou črepníkovej zmesi, väčšina črepníkových rastlín by mala dostať extra dávku vermikompostu počas rôznych štádií ich rastu. Každé 2-3 mesiace možno do kvetináča pridať hrsť vermikompostu a povrchovo premiešať s hornou vrstvou pôdy. To zabezpečuje zdravý a rýchly rast rastlín.

Na prihnojovanie kvetov, zeleniny alebo drobného ovocia môžeme použiť aj výluh z vermikompostu. Do jedného litra odstátej vody (bez chlóru) pridáme približne 60g vermikompostu a necháme za občasného premiešania odstáť 24 hodín. Získaný roztok použijeme ako postrek na listy alebo zálievku.